17 Maja, 2024

Prijava

Dobre vijesti, cijene goriva bi mogle značajno pasti: Saudijska Arabija i UAE složni da povećaju kapacitete

Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), spremne su da “značajno povećaju” proizvodnju nafte.

Ove dvije vodeće članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) su spremne na povećanje ako se svijet ove zime suoči s ozbiljnom krizom, rekli su upućeni izvori, prenosi hrportfolio.

OPEK+ odlučio je u srijedu da poveća proizvodnju nafte za samo 100.000 barela dnevno (bpd), a kao razlog navedeni su smanjeni proizvodni kapaciteti grupe.

Izjava se odnosila na “vrlo ograničenu dostupnost” rezervnih kapaciteta, što znači da se ti kapaciteti drže u rezervi u slučaju “ozbiljnih poremećaja u snabdijevanju”.

Na prvi pogled čini se da vodeća izvoznica OPEK-a Saudijska Arabija nema gotovo nikakvog prostora za povećanje proizvodnje, kao što je prošlog mjeseca rekao francuski predsjednik Emanuel Makron u razgovoru s američkim predsjednikom Bidenom.

Tri izvora, koja su zatražila anonimnost zbog osetljivosti teme, rekla su da bi Saudijska Arabija i UAE mogle proizvoditi “znatno više”, ali da će to učiniti samo ako se kriza pogorša.

“Budući da možda ove zime neće biti gasa u Evropi, uz potencijalno ograničenje cijene ruske prodaje nafte u novoj godini, ne možemo sada da izbacimo svaki barel na tržište”, rekao je jedan od izvora.

Izvori nisu naveli količinu potencijalnog povećanja, ali su rekli da Saudijska Arabija, UAE i neke druge članice OPEK-a posjeduju oko dva do 2,7 miliona bpd slobodnih proizvodnih kapaciteta.

“Jedini trenutak kada ćemo moći da dokažemo da imamo više slobodnih kapaciteta je u slučaju dugotrajne krize”, rekao je izvor, dodajući da će to biti trenutak kada će članice OPEK-a povećati proizvodnju.

To bi moglo biti već ove zime, rekli su izvori, budući da politički i ekonomski sukob između Rusije, članice OPEK+, i Zapada zbog sukoba Rusije i Ukrajine ne pokazuje znake posustajanja.

Rat u Ukrajini koji je započeo u februaru podstakao je rekordni rast cijena gasa u Evropi i podigao je cijenu barela nafte na londonskom tržištu na najviši nivo u 14 godina.

Kao rezultat toga, inflacija je dostigla najviši nivo u poslednjih nekoliko decenija, dok su centralne banke počele naglo da podižu kamatne stope.

Ipak, međunarodne cijene nafte pale su od kada su u martu bile na vrhuncu, a podaci pokazuju da su ponovno pale nakon što je SAD objavio podatke koji ukazuju na slabu potražnju za gorivom, delimično zbog toga što su visoke cijene smanjile potrošnju.

Analitičari smatraju da OPEK+ ne vidi logiku u dodavanju nafte na tržište koje je u padu.

“Postoje sve veći strahovi od urušavanja potražnje, ako se trenutni trend nastavi dodatni bareli bi izvršili neželjeni pritisak na cijene i, u isto vreme, nepotrebno iscrpeli sve manje rezervne kapacitete”, rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i uključite se u našu Viber zajednicu.

Podjeli: